Betegségek

A csincsillák zsákmányállatok, így ha probléma, betegség van a szervezetükben, annak tüneteit a lehető legtovább próbálják elrejteni. Így sokszor, amikor már látható probléma is van, akkor már nagyobb is a baj, mint gondolnánk, mert a betegség már néhány napja fenn áll, csak a tüneteit nem láttuk a csincsillán. Ezért ha a kedve, vagy az evési szokásai egyik napról a másikra megváltoznak, és nincsen érthető ok a háttérben (pl költözés, frontváltozás), akkor mutassuk meg állatorvosnak. Ha az emésztésük leáll, akkor csúnya bélgyulladás lehet a vége, amit szintén csak állatorvosnál kell kezeltetni. A súlyukat 1-2 hetente rendszeresen mérni kell, ebből láthatjuk először, ha baj van.

Sérülés, eszméletvesztés, roham, vagy bármilyen vérzés esetén gondolkodás nélkül induljunk vele a legközelebbi egzós orvoshoz, vagy ügyeletre (ugyanis a legtöbb baleset, sérülés Murphy törvénye alapján mindig péntek este, vagy éjszaka történik...)

Megy a hasa a csincsillának

Több fokozatot különböztetünk meg, van, amikor csak puhább a csini széklete, és ha rálép, akkor maszatolódik. Van, amikor bűzös, nyálkás a széklet, és van, amikor valóban folyékony. Enyhébb esetekben kísérletezhetünk házi praktikákkal, széna-diétával, de ha súlyosabb az eset, vagy több napja fennáll, akkor mindenképp keressünk fel egy egzotikus állatokhoz is értő állatorvost!

Tudni kell, hogy a csinik gyomra elég érzékeny, a táp váltása, vagy nyers zöldség-gyümölcs evése is hasmenést okozhat náluk. Ha a csininek megy a hasa, akkor vegyünk el előle mindent, csak széna és víz maradjon előtte. Az ivóvizébe cseppenthetünk 1-2 csepp citromlevet, vagy adhatunk neki probiotikumot is, ez javítja a felborult bélflóra egyensúlyt (pl. Laktiferm, Probios), és segíthet a hasmenés megállításában. Ha emellett 2-3 napon belül nem múlik vagy nem javul a csini állapota, mindenképp keressünk fel egy csincsillához értő állatorvost!

Vemhes nőstényeknél különösen figyeljünk oda, a hasmenés az első jele lehet annak, ha a picikkel probléma van, esetleg elpusztultak a mama hasában. Ilyen esetben ne várjunk napokat, azonnal vigyük a csinit állatorvoshoz, és ultrahang vizsgálattal győződjünk meg róla, hogy a picik rendben vannak-e. Ha gond van, akkor császármetszéssel el tudják távolítani az elpuszult magzatokat, és a mamának van esélye a túlélésre. Ellenkező esetben a mama is belepusztul, mert toxémiát (vérmérgezést) kap.

A csini nem eszik, kedvetlen, esetleg nyálzik

Az egészséges, megfelelően táplált csini fogai narancssárgák. Ha a fogak fehérek, az mindenképp vitaminhiányra utal.

A fogak növekedésében is előfordulhat rendellenesség, ilyenkor a csini először csak nem eszik, kedvetlen, később elkezd fogyni, nyálzani, némely esetekben az orra is folyik, szörcsög. Ezek a tünetek általában fogproblémára utalnak. Egy röntgennel megállapítható, hogy mi a probléma, mennyire súlyos, ha valóban a fogakkal van baj, akkor elkerülhetetlen az orvosi beavatkozás. A csini fogát lereszelik vagy lecsípik, de ezzel a probléma nem múlik el, az esetek többségében újra előjön, és további kezeléseket, műtéteket, vagy néhány hetente reszelést igényel a fogak rendben tartása. Van, amikor havonta, van, amikor csak fél évente vagy évente kell orvoshoz menni vele, ez csinenként változó. Sajnos a fogprobléma örökletes, a fogbeteg állatokat ki kell venni a tenyésztésből, és az utódokat sem szabad tovább tenyészteni!

Vakarózás, szőrhullás, bőrgombásodás

Esetenként előfordul, hogy a csincsillán egy kisebb foltban hirtelen (1-2 nap alatt) eltűnik a szőr, alatta a bőr kipirosodik és hámlik is. Először egy pici, kb fél körömnyi területen kezdődik a szőr eltűnése, de ha kezelés nélkül hagyjuk, akkor ez a terület csak nagyobb lesz, illetve probléma még az is, hogy a gomba a többi állatra, illetve az emberre is átterjedhet közvetlen érintkezéssel. Tehát ha ilyen szőrmentes foltot látunk a csinin, akkor kezdjük el a gomba ellenes kezelést minél hamarabb!

A gombás fertőzést leggyakrabban másik állattól vagy fertőzött alomtól, szénától kaphatja a csincsilla, általánosan 8-10 napig tünetmentesen hordozza, és utána kezd el ritkulni és kihullani a szőre. Mivel a hámló rész viszket, a csini folyamatosan vakarja, így gyakran más testrészére is átviszi a fertőzést. A képen látható csini az ottától a füle mögé vitte át a gombát a vakarózással.

Az érintett területet Canesten oldatta kezeljük napi 2-3 alkalommal, és a csini fürdőhomokjába keverjünk gombaellenes hintőport. Nálunk a Digifungin vált be a legjobban, de jó lehet bármely más gombaellenes hintőpor is. A hintőport a többi állat fürdetőjébe is tehetjük megelőzésképpen. Ha pár nap alatt nem tapasztalunk semmilyen javulást, akkor mindenképp vigyük az állatot állatorvoshoz, aki bőrkaparékból meg tudja állapítani, mivel állunk szemben.

A gombás állatnál a kezelés megkezdése után kb. 2 nappal a szőrhiányos folt növekedése megáll, és a bőrről a hámló darabok lassan eltűnnek. De a kezelést ne hagyjuk még abba, az eset súlyosságától függően 1-2 hétig mindenképp folytassuk. Később a bőr egyre szebb lesz, visszanyeri rózsaszínű színét. Mielőtt a szőr elkezd visszanőni, a bőr sötét lilás színű lesz (standard vagy egyéb színes állatoknál, kivéve a fehéret), és innen számolva 1-2 napon belül előbújnak az első kis pihék is.

A gombás csini immunrendszerét is „tuningolhatjuk”, így segítve a szervezetet a gyógyulásban. Erre vannak olcsóbb és drágább vitaminkészítmények is, a legjobb a Vetri DMG nevű folyadék, amit szívesen nyalogatnak el az állatok a pipettából, de sajnos elég borsos az ára.

Szemgyulladás

Néha előfordul, hogy csincsillánk szeme begyullad. Ilyenkor a szem körül nedves a szőr, a belső szemzugnál csipás is a szem. Megpróbálhatjuk 1-2 napig lehűtött forralt vízzel mosni, vagy körömvirág főzettel (kamillával nem jó, mert az szárít, és viszketni fog a szeme). Ha a szemet töröljük, minden esetben kívülről haladjunk a könnycsatorna felé, és minden törléshez használjunk új, tiszta vattát. Ha 1-2 nap alatt elmúlik, akkor valószínűleg csak a homokot szórta bele fürdés közben, nincs további teendő. Ha nem múlik el, akkor vigyük orvoshoz a csinit, mert lehet vírusfertőzés, vagy akár meg is szúrhatta a szemét egy széna szállal. Szemfestéssel vizsgálható, hogy a szaruhártya sérült-e, és ettől függően adnak neki szemcseppet a gyulladásra.


Talpfekély

Sérülésből vagy helytelen tartásból eredő probléma. Sajnos sok helyen még mindig taposórácson tartják az állatokat, mert így a bundájuk nem szennyeződik a vizeletükkel, hanem rögtön kifolyik. Az egész napos rácson ácsorgás miatt a talpak begyulladnak, hosszú távon kisebesednek, és tályog is kialakulhat rajtuk. A gyógyulás folyamatát a körülmények megszüntetésével kell elkezdeni, tehát a rácsos polcokat, aljzatot megfelelő polcokra, ágakra kell cserélni. Enyhe esetben meg lehet próbálni körömvirág kenőccsel kezelni, az leviszi a gyulladást. Ha már seb alakult ki a talpon, akkor betadin oldattal kell naponta többször átmosni, és alom helyett papírtörlőt, vagy betegalátétet kell a ketrec aljába tenni. Súlyos esetben forduljunk állatorvoshoz, aki ellátja a csinit, és ellát további utasításokkal.

Szőrrágás

Lehet vitaminhiány jele, de némelyik csincsilla a stresszt vezeti le azzal, hogy a saját, vagy társa szőrét rágja. Sajnos a hajlam tapasztalataink szerint örökletes, így a szőrrágós állatot a tenyésztésből ki kell venni, sokszor az ellés, kölyöknevelés, társától való elválasztás, összeszoktatás hatványozottan hozza elő a problémát. Van olyan csini, aki csak apróbb, körömnyi foltokat rág magán, de van, amelyiknek csak a fején marad meg a szőre, azt nem éri el magán, a többi testrészét kopaszra rágja :( A szőrrágást és a gombát ne keverjük össze, ha a csininek kihullott a szőre, korpás hatása van a bőrének, akkor az gomba

rágott szőrű standard csincsilla

rágott szőrű black velvet csincsilla

gombás csincsilla

Szőrgyűrű

Bakoknál néha előfordul, hogy a pénisz körül szőrgyűrű alakul ki. Ilyenkor a pénisz nem tud visszahúzódni a helyére, kiszáradhat, elszorulhat a vérkeringése. Ha a csincsilla kézhez szokott, és engedi, akkor próbáljuk vazelinnel vagy kamilla/körömvirágos krémmel bekenni, és a péniszt teljesen kihúzva a szőrgyűrűt eltávolítani. Ha a csincsilla nem szelíd, vagy nem engedi, akkor sürgősen forduljunk a problémával állatorvoshoz!


Sérülések

Ha a csincsillán sebeket vagy vért látunk, keressük meg a forrását mielőbb. Elképzelhető, hogy valamelyik ketrec berendezési tárggyal okozott sérülést magán. Előfordul, hogy a csinik összeverekszenek akkor is, ha több éve békében élnek együtt, ilyenkor a sérülés harapásból ered. Keressük meg a sebet, kezeljük le pl Betadine oldattal, és ha szükséges, vigyük az állatot orvoshoz. Ha a vérzés forrását nem találjuk meg az állaton, akkor belső probléma is lehet, pl méhgyulladás, vagy véres vizelet. Ezekben az esetekben sürgősen forduljunk állatorvoshoz!

Balesetek

A csinek nagyon kíváncsi állatok, ezért ha nem figyelünk oda, könnyen bajba sodorják magukat. Sok olyan rémtörténetet hallani, hogy a csini elrágta az elektromos vezetéket és megrázta az áram, vagy beleesett a vízbe, esetleg megrágta valamelyik szobanövényt, netán leesett valahonnan, beakadt, vagy beszorult. Az esetek többségében megelőzhető a baj. Ha kiengedjük az állatot, legyünk körültekintőek, pakoljunk el mindent, ami nem neki való, vagy kárt okozhat a csiniben. És soha ne hagyjuk szabadon a csinit ha nem vagyunk vele!

Ha már megtörtént a baj, akkor mérlegeljük a helyzetet. Ha nem nagy a baj, vagy inkább csak az ijedtség a nagy, akkor tegyük vissza a csinit a helyére, had nyugodjon meg, és figyeljünk rá, hogy valóban nincs-e komoly baja. Ha nagyobb baj van, pl. evett egy mérgező növényből, magasról leesett, láthatóan rosszul van, azonnal vigyük állatorvoshoz. Ha eltört valamije, akkor az orvos tudja kezelni, bekötözni, sínbe tenni, netán összecsavarozni a csontokat. Nem egy olyan csiniről hallottunk már, akinek beakadt a lába a ketrecbe, létrába, rácsos polcba, és össze kellett csavarozni. Hála a gazdinak, és az orvosoknak, ezeknek a csineknek a többsége azóta is boldogan él, maradandó nyom nélkül!