Etetés

FŐ ELESÉG

A csincsillának speciális, kifejezetten csincsillák számára készült pelletált tápot kell adni. Nem megfelelő, amiben sok nasi van, mert akkor a csinik válogatni kezdenek, és nem jut megfelelő vitamin, ásványi anyag a szervezetükbe, mert csak a nasit eszik ki a táp szemek közül. A megfelelő csincsilla táp rost tartalma minimum 20%, a fehérje tartalma pedig 12-16% között van. Ami ettől eltérő, az hosszú távon orvosi problémákat is okozhat. A Magyarországon kapható tápok közül a Reform, Bunny chinchilla traum basic, Beaphar care+, Versele Laga chinchilla&degu complete, Versele Laga Crispy, Puur chinchilla&degu, Oxbow essentials chinchilla eleségek rost tartalma van 20% felett, a JR Farm csincsilla lakoma, Nutrin complet csincsilla&degu, és a Supreme Science Selective Chinchilla eleség rost tartalma 19% feletti. Sajnos még ezek közül sem mindegyik megfelelő a csincsillák etetésére, mert vagy sok nasi van mellette, vagy pl rettentő magas a szója vagy a fehérje tartalma. Illetve egy márkán belül is van, hogy többféle tápot gyártanak a csincsillák számára, az egyik 24%, a másik 16% rost tartalommal.. úgyhogy nagyon oda kell figyelni mit adunk nekik.

A táp mellett jó minőségű, pormentes szénának is kell folyamatosan lenni előttük, mert jót tesz az emésztésnek, és koptatja a folyamatosan növő hátsó fogakat is. A széna és a táp mellett minden nap kell friss ivóvizet biztosítani a csincsillának, erre a legmegfelelőbb egy golyós itató, mert ebben nem szennyeződik a víz.

Az alaptakarmány mellé lehet adni a csincsilláknak gyógynövényeket, és egyéb nassolnivalókat, amik kifejezetten hasznosak az állatkával való barátkozásnál, hisz a leggyávább csincsilla is kíváncsian jön elő szaglászni, ha a nasis zacskó (nálunk vödör van) hangját hallja zörögni. A nasik megvásárlása előtt viszont nézz utána, hogy mik azok, amiket biztonsággal adhatsz kedvencednek, mert néha az állatbolti szép színes dobozokban sokkal több káros anyag van, mint gondolnánk.

Ha tenyésztőtől vásárolunk csincsillát, akkor jó esetben kapunk vele a megszokott tápból egy kis adagot, amivel ét tudjuk szoktatni arra az eleségre, amivel a későbbiekben etetni szeretnénk a csinit. A hozzánk kerülése utáni pár napon ne változtassunk az eleségen, elég nagy stressz neki az utazás és az új hely.

Ha nincs hasmenése a csincsillának, akkor el lehet kezdeni a régi megszokott táphoz az újat, de csak fokozatosan, mert a hirtelen táp váltás bélgyulladást okozhat. A legjobb, ha az átszoktatást hetekre bontjuk, első héten 3/4 rész a régi megszokott tápból és 1/4 rész az újból. Ha nincs hasmenés, akkor a következő héten fele-fele arányban keverjük össze a régi és az új tápot. Az azt követő héten pedig már csak negyed rész a régi táp, így szép fokozatosan átáll a csini szervezete az új táplálékra.

Ha az átszoktatás közben hasmenése lenne, akkor vegyünk vissza az új táp mennyiségéből, cseppenthetünk pár csepp citromlét az itatóba, és kérhetünk az állatorvostól probiotikumot a csincsilla számára. Ha a hasmenés 2 napnál tovább is fennáll, vagy egyéb tünetek társulnak mellé, akkor semmiképp ne kísérletezzünk otthoni praktikákkal, hanem vigyük el a csinit állatorvoshoz, és a továbbiakban az ő utasítása szerint járjunk el.

NASIK

GYÓGYNÖVÉNYEK

áfonyalevél

akácvirág

bodzavirág

borsmenta

búzavirág

cickafark

citromfű

csalánlevél

csipkebogyó

fekete üröm

fűzfakéreg

galagonyavirágos ágvég

goyi bogyó

gyermekláncfű levele, virága

hársfavirág

hibiszkuszvirág

kakukkfű

kamillavirág

kas virág

körömvirág

levendula

lóhere

málnalevél

margitvirág

máriatövis

orbáncfű

papsajt

rózsavirág (szárítva!)

százszorszép

szentjánoskenyér

MAGOK, TERMÉSEK

csipkebogyó

köles

lenmag

FAFAJTÁK RÁGÓFÁNAK, BERENDEZÉSNEK

ADHATÓ FAFAJTÁK

alma

bambusz

birs

bokorkaktusz

bükk

csipkebogyó

eperfa

csavart fűz

galagonya

kivi

kőris

körte

közönséges gyertyán

közönséges mogyoró

liliomfa

nyír

rezgő nyárfa

ribizli

som

szeder

szilfa

szőlő

tölgy

MÉRGEZŐ FAFAJTÁK

bodza

cédrus félék

dió

ébenfa

fehér akác

fehér fűz

fenyő félék

fikusz

ginkgo

juhar

kőris levelű juhar

lilaakác

mandula

Mérgező növények listáját az mcstk.hu oldalon megtalálod képekkel: