gondozás

A csincsilla kedves, és nagyon kíváncsi rágcsáló, viszonylag hosszú életű a többi kisrágcsálóhoz képest, mert jó tartási körülmények között 15-20 évig is eléldegél. Az Andokból származik, emiatt a hazai tartásánál nagyon kell figyelni arra, hogy megfelelő hőmérsékletet biztosítsunk neki. 15-25 fok között érzi a legjobban magát, ezért lakásban, vagy szigetelt, hűthető-fűthető épületben kell tartani. Nyáron a 28 fok feletti hőmérsékletben nagyon hamar hőgutát kapnak, ha pedig megvan a baj, nagyon kicsi esély van arra, hogy rendbe jöjjön a csini. Éppen ezért a megelőzésre kell nagy hangsúlyt fektetni.

Éjszakai állat, így napközben alszik, éjjel viszont folyamatosan mocorog, kapar, ugrál. Némelyik állat nagyjából alkalmazkodik a gazdi életritmusához, de van, amelyik soha.

Igényli másik csincsilla társaságát, az egyedül tartott csincsilla búskomorrá, depresszióssá válik rövid időn belül. Tehát már az első csini megvásárlásakor érdemes akkora ketrecet venni vagy építeni, amiben többen is elférnek. Illetve még jobb, ha egyszerre 2 azonos nemű kölyköt veszünk, őket nem kell a későbbiekben összeszoktatni, és a babák születése körül sem lesz probléma. Semmiképp se tartsuk a csincsillát terráriumban, mert annak nem megfelelő a szellőzése!

A lakhelynek minimum 60*40 cm alapterületűnek és 80 cm magasnak kell lennie, ebben 2 csincsilla eléldegél együtt, ha naponta néhány órára felügyelettel kiengedjük őket a lakásba szaladgálni. Egyébként pedig minél nagyobb, annál jobb, ha egy fél szobát be tudunk nekik biztonságosan rendezni, akkor kihasználják az óriási teret is. Berendezésként fa polcokat és faágakat használjunk, ezeken nagyon szeretnek ugrálni, mászkálni a csinik, illetve nyugodtan rághatják is. A számukra megfelelő és a mérgező fafajták listáját az ETETÉS menüpontban találod. Emellé nagyon fontos a búvóhely, ami lehet kis házikó, vagy cső is, illetve fürdető edény, mivel a csiniknek minden nap szükségük van homokfürdőre, hogy a szőrük egészséges és tiszta maradjon. Nálunk a legjobban az 5 literes befőttes üveg vált be a fürdőzéshez, ebbe minden este kb. 1 evőkanálnyi fürdőhomokot kapnak, és imádnak pörögni benne. Néhány csini szeret függőágyban is piheni, de az általános tapasztalat az, hogy a függőágyat rágcsálni is szeretik, így hamar „elfogy”. Az ketrec alapvető felszereléséhez tartozik még az etetőtál és az itató is. Ezekből nagyon sok félét kínálnak a kisállat-kereskedések.

Az évek alatt több csini ketrecet készítettünk házilag, volt amit szekrényből alakítottunk át, és volt amit újonnan nekik készítettünk. Illetve kipróbáltunk néhány gyári ketrecet is. Ezekből láttok itt néhányat. A fehér bútorlapos ketrec (elválasztó rács nélkül) 100 x 60 alapterületű és 150 cm magas. A barna bútorlapos ketrec férőhelyenként 60 x 50 alapterületű és 100 cm magas. A gyári ketrecek már nincsenek használatban, tovább adtuk őket, így a méreteiket sajnos nem tudom.

A csincsillák társas állatok, eredeti élőhelyén hatalmas kolóniákban élnek. Ezért semmiképp nem javaslom egy csincsilla tartását. Ha egyedül van a csincsillánk, és nem foglalkozunk vele eleget (napi szinten 3-4 órát), akkor az állat depresszióssá válhat, ebből adódóan kedvetlen, étvágytalan lesz, és el is pusztulhat.

Ha nem akarsz szaporulatot, akkor válassz csincsilládnak azonos nemű társat, aki egész nap vele lehet. Felnőtt állat mellé egy bébi beszoktatása a legegyszerűbb, de idővel másik felnőttet is elfogad. A legegyszerűbb megoldás azonban előre tervezni, és egy egynemű testvérpárt választani. Így elkerülhető az összeszoktatással járó stressz az állatnak, illetve az elválasztást is jobban viseli, ha a testvére vele marad. Ha tenyésztőtől vásárolsz kölyköt, akkor különböző alomból származó, de azonos nemű kicsiket is haza tudsz vinni együtt is, akkor sem kell az összeszoktatással bajlódni.

A csincsillák összeszoktatásárólbővebben itt olvashatsz:

Kertben semmiképp ne tartsuk a csincsillát. Mivel nagyon érzékeny a hidegre, a melegre, és a huzatra, ezért semmiképp nem megfelelő hely számára a kert.

A Csincsilla 15-25 fok között érzi magát a legjobban. Kb 27-28 fokig még bírja a meleget, de efölött folyamatosan hűteni kell, mert hőgutát kap!