Színek és szőrváltozatok
A csincsilla színét két gén határozza meg, a színgén és a színmódosító gén. Egy génhez két allél tartozik, amiből az egyiket a mamától a másikat a papától örökli a csincsilla. A két allél együtt határozza meg a gént.
Vannak domináns és recesszív (vagyis lappangó) gének. A domináns gén elnyomja a másik allélt, és csak a domináns lesz hatással a csincsilla színére.
A recesszív gén akkor fejti ki hatását a csincsilla színére, ha mindkét szülőtől örökli a gént. Ha a gén csak az egyik szülőtől öröklődik, akkor a csincsilla színén nem látszik meg a színgén hatása, de továbbhordozza.
Rövidítések a színek elnevezésében:
TOV - velvet (touch of velvet)
poss. - lehetséges hordozó
VC - violet hordozó
EC - ebony hordozó
SC - zafír hordozó
RPA - angóra (royal persian angora)
RPAC - angóra hordozó
ALAPSZÍN
Standard szürke
Hát: Ezüstszürkétől a majdnem feketéig terjedő skálán, három színű szőrszálak
Has: fehér
Fülek: sötétszürke
Szemek: sötét
Ez a szín a legelterjedtebb, mivel ez a csincsilla eredeti színe, mellyel a természetben, eredeti élőhelyükön találkozhatunk. Jellegzetessége a fehér has, a test többi részén a szürke színű bunda. A fülei szürkék, a szeme pedig fekete.
DOMINÁNS SZÍNEK
black velvet
Hát: fekete, kétszínű szőrszálak
Has: fehér
Fülek: sötétszürke/fekete
Szemek: sötét
„Velvet kesztyű” a lábakon, világos gyűrű a fülek körül. A kölykök szürkén születnek, csak a kesztyűk és a fej fekete, később fokozatosan sötétednek be, két éves korukig.
A velvet állat mindig heterozigóta, mert ha két velvet gén találkozik, az halálos a leendő kölykökre, illetve a meg nem született kölykök halála esetén a mamára is veszélyes!
Veszélyes illetve TILOS két velvet állatot párosítani, ugyanis ez a színgén találkozása halálos lehet a kölykökre és a mamára is.
hetero beige, homo beige
Hát: bézs
Has: fehér
Fülek: rózsaszín
Szemek: piros
A világos bézstől egészen barnáig lehetséges a színe. A végleges szín 2 éves korra alakul ki. A fülek egy idő után szeplősödni kezdhetnek.
A homo beige csincsilla világosabb a heterozigóta állatnál, és a szemében kékes színű gyűrű látható. A homo beige csini mindkét szülőtől örökli a beige gént.
wilson white
Hát: fehér szőrszálak
Has: fehér
Fülek: szürke
Szemek: fekete
Az állaton lehetnek szürke foltok, akkor az elnevezése MOSAIC WHITE, vagy lehet az egész csincsilla fátyolos szürke színű, ebben az esetben SILVER színűnek mondjuk. Wilson white-nak csak a teljesen fehér egyedeket nevezzük.Vannak extrém foltos fehér csinik is, akik úgy néznek ki mintha kabát, vagy kapucni lenne rajtuk. Ez főleg akkor fordul elő, ha a fehér gén mellé ebony, esetleg velvet is társul.
Veszélyes illetve TILOS két fehér állatot párosítani, ugyanis ez a színgén találkozása halálos lehet a kölykökre és a mamára is.
hetero ebony, homo ebony
Hát: világosszürkétől az ébenfeketéig
Has: világosszürkétől az ébenfeketéig
Fülek: világosszürkétől az ébenfeketéig
Szemek: sötét
Az ebony gén jellemzője, hogy a csincsilla hasán is megváltoztatja a színt. Az ebony állat hasa sosem fehér, általában a hátával azonos színű, vagy egy árnyalattal világosabb.
Homo ebony állat esetén a csincsilla háta, hasa és oldala is fekete, nincsenek szürke szálak a bundájában. A homo ebony csini mindkét szülőtől örökli az ebony gént.
RECESSZÍV SZÍNEK
violet
Hát: galamszürke/lilás árnyalatú,
egyszínű szőrszálak
Has: fehér
Fülek: szürke
Szemek: sötét
A violet szín csak akkor jelenik meg a kölykök színében, ha az homozigóta, azaz mindtét szülőtől örökölnek egy-egy ilyen gént. Amennyiben csak egy gént örököl, akkor az állat hordózó lesz. Ami annyit jelent, hogy rajta nem látszanak a színre jellemző tulajdonságok, de ha egy másik violettel vagy hordozóval állítjuk párba, az utódok színe violet lesz.
Minden más színnel kombinálható, így alakul ki pl. a Violet velvet, White violet, …
sapphire
Hát: kékesszürke, háromszínű szőrszálak
Has: fehér
Fülek: kékesszürke
Szemek: sötét
Öröklődése azonos a violet színnél láthatóakkal.
Magyarországon nem túl elterjedt színváltozat, így a fotót az internetről kerestem.
blue diamond / viophire
Hát: lilásszürke, háromszínű szőrszálak
Has: fehér
Fülek: kékesszürke
Szemek: sötét
A violet és a zafír szín kombinációjából jött létre. Öröklődése azonos a violet színnél láthatóakkal.
Magyarországon nem túl elterjedt színváltozat, így a fotót az internetről kerestem.
CHarcoal / faszén
Hát: világosszürkétől a középszürképg
Has: színben harmonizáló
Fülek: sötétszürke
Szemek: sötét
Nem elterjedt szín. Külsőre a világos, vagy a közepes ebony színű csincsillára hasonlít, de a géntérképe és az öröklődése teljesen más.
KOMBINÁLT SZÍNEK
Rengeteg színkombináció létezik, főleg, ha nem csak alap színeket adunk össze, mint fehér + bézs = pink white, hanem a szülők összetettebb színűek, vagy netán valamilyen színt hordoznak is.
Az ebony és tan színeknél ráadásul a színek világossága/sötétsége miatt is megsokszorozódik a kölykök várható színe. Például Két light ebony szülőnek nem csak világos (light) ebony kölyke lehet, hanem az ebony színek „összeadódhatnak”, vagy felerősíthetik egymást, így a kölyök lehet medium ebony is.
BROWN VELVET
beige + black velvet
PINK WHITE
beige + wilson white
TAN
beige + ebony
WHITE TAN
beige + ebony + wilson white
TOV TAN
beige + ebony + black velvet
TOV WHITE
wilson white + black velvet
WHITE EBONY
wilson white + ebony
TOV EBONY
black velvet + ebony
TOV WHITE EBONY
black velvet + ebony + wilson white
BEIGE VIOLET
beige + violet
TAN VIOLET
beige + ebony + violet
TOV VIOLET
black velvet + violet
EXTRÉM FOLTOSSÁG
A kombinált színeknél ritkán kialakul extrém foltosság is, ilyenkor szabálytalan, sötét foltok jelennek meg a csini különböző részein. Néha olyan, mintha sapka, vagy nadrág lenne rajtuk, mert csak a fele állat lesz sötét színű. Főként ebony és velvet tartalmú színkombinációkban találkozhatunk vele, de sima wilson white színnél is előfordult már.
Zafrina white tan mamától és brown velvet papától született. A szülőknek több alma volt, de csak ő egyedül lett ilyen foltos.
1 naposan
Már nagyon halványan látszik, hogy nem egységes a színe.
1 hetesen
A foltja egyre sötétebb lett.
1 évesen
Szabálytalan alakú, színének megfelelő sötét foltja lett.
RITKA SZÍNMUTÁCIÓK
SZŐRVÁLTOZATOK
A csincsilla bundája azért olyan sűrű, mert minden szőrtüszőből 40-80 szőrszál nő. Egy négyzetcentiméteren több szőrszála van, mint bármely más emlősnek. Az egyes szőrszálak annyira finomak, hogy szabad szemmel alig láthatók. Nálunk a legelterjedtebb a normál szőrváltozat, de már 1-2 angóra csini is megtalálható.
Royal Persian Angora / ANGÓRA
Forrás: pinterest.com
Curly / GÖNDÖR SZŐRVÁLTOZAT
Forrás: werebunnychan.tumblr.com
Curlygora / GÖNDÖR ANGÓRA
Forrás: chinchillas.com